יכול לעניין אותך גם

מדור דעות

מאיר אוליאל

קרדיט: מאיר אוליאל

"שום שואה לא תחליף את יום השואה הנאצי" | טור דעה

העיתונאי מאיר אוליאל בטור מיוחד ליום השואה: החינוך החרדי כשל בלימוד יום השואה והמסר החשוב משורד השואה לטבח ה- 7 לאוקטובר

מערכת ג׳ננה

מערכת ג׳ננה

05/05/24

אחרי מסע בפולין בפעם הראשונה, ההיכרות עם הקהילות היהודיות. ההבנה על הזכות להיות יהודי. החינוך החרדי כשל בלימוד יום השואה והמסר החשוב משורד השואה לטבח ה- 7 לאוקטובר. אצלי יום השואה השנה מקבל 2 זווית ראיה חדשות שעוד לא יצא לי להגיע בהבנה ביום הגדול הזה

לפני פחות מחודשיים יצא לי לטוס עם חבר יקר למסע בין הקהילות היהודיות ברחבי פולין בין היתר בערים לואג', קראקוב, ורשה ועוד עיירות קטנות כשבין היתר הסתובבנו והלכנו להריח מקרוב את מחנות ההשמדה ההמונית באושוויץ ובירקנאו. המחנה המשותף בין כל הקהילות היהודיות שביקרנו בהם, שלצערנו כמעט ברובם לא נשארו יותר מדי אנשים ובכללי המקום לא מתופעל, היא, הרגשה של יהודים שמסרו את נפשם על קיום מצוות בלי לחשוש לגורל חייהם והכל ממקום של הבנה עד כמה הם זכו להיות 'יהודים' עד הרגע האחרון.

יכולנו להבחין בכך בכל גטו יהודי בו הסתובבנו, ההרגשה באוויר היתה תמיד של מוות אך בד בבד של מסירות נפש וגאווה גדולה של למות יהודי. קברים של תינוקות קטנים שלא טעמו טעם חאט, קברים משותפים של משפחות, גברים ונשים ואף ילדים קטנים והכל בשם כך שהיו יהודים.

באותם ימים הבנתי את המשמעות מה זה גאווה יהודית, מה זה נשמה של יהודי נרדף שאף פעם לא פחד מהמוות ותמיד העדיף למות כיהודי מה שלא הרבה אנשים בעולם זכו להיות. הדבר השני שבעיקר כאב לי וזה מתקשר לחלק הראשון בדברים שלי, זאת החשיבה (או איך שתקראו להם) הלא נכונה של אותם 'רבנים' או ראשים בחברה החרדית בישראל שפשוט מונעים את לימוד ההיסטוריה היהודית בתקופת השואה! ודווקא כיהודים מאמינים ביותר במושג שנקרא 'למות על קידוש השם'.

יום השואה במגזר החרדי עובר בכך שעוצרים לקרוא פרק תהילים לזכרם של 6 מיליון יהודי אירופה בזמן הצפירה ו.. ממשיכים קדימה. דעתי האישית כמי שגדל במוסדות החינוך החרדי, זה לא אמור להיות ככה ואדרבה מפה היו יכולים להעמיק יותר את חינוך הילדים למושג של 'למות על קידוש השם'.

בסיבוב שלי במחנה אושוויץ ראיתי (לא דומה שמיעה לראייה) את הרוע והסבל של אותם בנות קטנות, של אותם אימהות שנאלצו לעשות דברים הזויים רק בכדי לשרוד עוד טיפה, ראיתי את אותם בעלים יקרים שבטיפה כח שעוד נשאר בהם ראו את הטוב שיש ואת האמונה והאור שבסוף החושך ועד כמה התקווה שלהם הצילה את חייהם בהמשך. שזה משהו לראשונה אני ייחוש יותר ועוד יותר היום בערב ובכלל במשך ימות השנה, תחושה של הבנה עמוקה מה עברו אבות אבותינו רק לפני פחות ממאה שנה שהרבה בזכותם אנחנו כאן באמונה שעוד יבוא הטוב גם בזמן שלנו, מלחמת חרבות ברזל.

שאלתי ניצול שואה השבוע (כמי שגם חווה את המלחמה הנוכחית ואת הטבח הנורא שהיה כאן, האם זה מזכיר לו את ימי השואה שהרגו יהודים בגלל היותם יהודים והוא ענה לי "שום שואה לא תחליף את שואת הנאצים. המטרה היא אותה מטרה, פה הפתיעו יהודים בשביל להרוג עוד יהודי אך לא לחסל אותו. בשואה הגרמנית לא רק שרצו להרוג יהודים, הם גם הכינו אותנו לזה בגטאות, הרחנו את גופות חברינו נשרפים והרגשנו את מותינו שבדרך, המטרה שלהם הייתה להסביר לנו עד כמה להיות יהודי זה רע ומה הסוף של להיות יהודים, ואנחנו? אדרבה ואדרבה, נוצרה בתוכנו ההבנה עד כמה זכינו להיות עם הנבחר שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו והקדוש ברוך הוא מצילנו מידם ועוד נגיע למדינת ישראל ויהיה לנו עם משלנו ונכנס לארץ המובטחת כמו שהובטח לנו והנה אני כאן עם נכדיי וניני מה שלא מוסבר על ההיגיון".

מה נותר להגיד לסיום, נכון, אנחנו נמצאים גם היום בהבנה שכל הסובבים שלנו רוצים להרוג בנו רק בגלל היותנו יהודים אבל ההבנה היום של כל יהודי גם בדור הזה שעוד יבואו ימים טובים יותר ונפש יהודי הומיה

נטלי דדון חושפת בכאב: ״להקיא אדם בגלל דעותיו עד מתי?"

מערכת ג׳ננה
יום שלישי,18/06/24

יכול לעניין אותך גם

חיים לוינסון קשת 12

חיים לוינסון חוטף עוד תביעה: כך הצל בחר לעקוץ

הצל כתב נגד לוינסון בביקורת קשה: "רק שהטרולון הטפשון נפל על הבן אדם הלא נכון והופ קיבל ומכתב התראה לפני תביעה שכבר נשלח אליו תוך 10 דקות"

מערכת ג׳ננה
יום ראשון,16/06/24
אופירה אסייג

השותף של אופירה אסייג הגזים? התבדח על נועה ארגמני וחטף אש

חיים לוינסון מ"הארץ" שמגיש תוכנית בקשת 12, כתב ציוץ פוגעני על תמונה של ארגמני עם אביה לאחר השחרור: "מרוב זמן עם ערבים התרגלה לשתות קולה אדומה"

מערכת ג׳ננה
יום ראשון,09/06/24

in your face

אתל סררו היא לא עוד מאפרת. בעולם שבו המונח "ביוטי" הפך להיות נחלת הכלל ברשתות החברתיות, היא עוסקת בטיפוח ממקום של בטחון והעצמה. "אני לא קוראת לעצמי מאפרת או קוסמטיקאית. אני 'מעצבת פָּנִים'. למרות שאני מבינה שזה עידן של רשתות חברתיות והבלטת חיי הזוהר של מה שאת עושה, אותי פחות מעניין שהעבודה שלי תבלוט. חשוב לי שהלקוחה תצא יפה ומרוצה, ובעיקר בעלת ביטחון עצמי".

מורן שמואלוף
יום חמישי,02/05/24
מקודם
אופירה אסייג

אופירה אסייג במתקפה חריפה: "הפה שלך יום אחד ידפוק אותך"

המגישה טענה בטור דעה נגד השרה אורית סטרוק: "איך את מעיזה להגיד שחייהם של 33 חטופים לא מעניינים אותך? ממה את עשויה?"

מערכת ג׳ננה
יום רביעי,01/05/24

המתווכת

נטע עדני היא אישה של חיבורים. מאז שהיא זוכרת את עצמה, היא אהבה אנשים והבינה כמה כוח יש לשיתופי פעולה ולעבודה משותפת. נטע חובשת לראשה מספר כובעים, שכביכול נראה שאין קשר ביניהם: היא גם אשת נדל"ן, גם מתעסקת בפיתוח עסקי, גם אקטיביסטית בעיר תל אביב (ובכלל) וגם מוציאה טיולי בוטיק להודו. אז מה בכל זאת הקשר ביניהם?

מערכת ג׳ננה
יום ראשון,10/03/24
מקודם
סתיו קצין

סתיו קצין מקבלת איומים על חייה: "חולת נפש, נמחק אותך"

קצין חשפה איומים על חייה: "יא חולת נפש, זה יום הזיכרון, חתיכת טמבלית מטומטמת, אי אפשר לכבד אותך. תמחקי את הסרטון המפגר לפני שנמחק אותך"

מערכת ג׳ננה
יום שני,13/05/24
מעיין אדם

מעיין אדם הפכה לאמא בפעם השנייה: "בכיתי שעות"

מגישת קשת 12 ומשפיענית הרשת נכנסה לחדר הלידה ויצאה ממנו עם בת חדשה בשם קדם, אחות לתבור: "אפשרת לנו להסתכל קדימה"

מערכת ג׳ננה
שבת,15/06/24

תעודות הזהות בישראל עוברות מהפכה: מה תוכלו לעשות מהיום?

בגירים מגיל 18 ומעלה שיש ברשותם תיעוד ביומטרי ושטביעות האצבע שלהם נשמרות במאגר הביומטרי, יוכלו להגיש בקשה לדרכון או תעודת זהות באופן מקוון

מערכת ג׳ננה
יום שלישי,30/04/24
אולפני i24NEWS יורי סקוירסקי

ערוץ החדשות החדש בישראל יוצא לדרך: תאריך ההשקה נחשף

חברת i24NEWS תשיק את ערוץ החדשות החדש שלה בשפה העברית ב-30 ביוני, כאשר היא מכוונת בטווח הרחוק לאיים על רשת 13 וקשת 12 כערוץ הבכיר

מערכת ג׳ננה
יום רביעי,05/06/24

למען שורדי הנובה: אומני ישראל יתאחדו על במה אחת

מיטב אומני ישראל יתאחדו על במה אחת, בתאריך 27.6, במפגן מוזיקלי, שמטרתו קריאה להשבת החטופים, הנצחת הנרצחים בנובה, וגיוס כספים למטרות שיקום שורדי הפסטיבל ומשפחות הנרצחים.

מערכת ג׳ננה
יום חמישי,02/05/24
חדשות 13 צילום מסך

לוסי אהריש מקבלת חדשות רעות: מה יקרה בחדשות 13?

התכנית של לוסי אהריש ב-17:00, זו שמתחרה ברפי רשף ובתכניתו המקבילה בקשת 12,  עומדת לעבור מהחברה להפקה חיצונית של מגי וילנסקי

מערכת ג׳ננה
יום שלישי,18/06/24
הוט אנרגיה

הוט נכנסת לעולם החשמל בהצעה שוברת שוק: חשמל חינם לשנה?

במסגרת השקת השירות, HOT תצא במבצע "חשמל חינם לשנה", במהלך המבצע תגריל החברה חבילת חשמל חינם לשנה בין לקוחות שירותי התקשורת והחשמל

מערכת ג׳ננה
יום רביעי,15/05/24
אופירה אסייג

אופירה אסייג מסתלבטת על החברה הקרובה: "ואת יודעת לנהוג?"

אופירה אסייג ופולה בליק מצחיקות ברשת עם סטוריז קורעי מצחוק על נהיגה: "אני נהגת ואוו. סורלה במקום הראשון, לאה (שנירר) במקום השני, ואת שלישי"

מערכת ג׳ננה
יום שלישי,04/06/24
חדשות 13 צילום מסך

חדשות 13 מתאוששת מהמשבר? זו ההודעה שקיבלו העובדים

בהודעה לעובדים נכתב: "לא יקודמו קיצוצים באופן מעשי, אך עשוי להתנהל בעניין מו"מ עם נציגות העובדים, ככל שתכנית מסודרת תוצג לוועד על ידי ההנהלה"

מערכת ג׳ננה
יום חמישי,16/05/24
אולפני i24NEWS יורי סקוירסקי

מחדשות 12 לערוץ החדש בישראל: זו התכנית שתגיש

דניאל רוט אבנרי עוזבת את עמדתה כפרשנית בחדשות 12 לטובת ג'וב חדש ונוצץ בערוץ החדש i24 news שיעלה בקרוב לאוויר בעברית

מערכת ג׳ננה
שבת,15/06/24
בריטני ספירס מתוך אינסטגרם

בריטני ספירס נפרדת מ-4 מיליון דולר: למה תאלץ לשלם לאביה?

בית המשפט הטיל על הזמרת בריטני ספירס לשאת בעלויות המשפטיות של אביה, ג'יימי ספירס, הנאמדות בסכום של כ-2 מיליון דולר, מעבר לתשלומים שלה

מערכת ג׳ננה
יום ראשון,28/04/24
אייל גולן, אינסטגרם

אייל גולן מובך: הזמרת שאירח בהופעה תומכת בפלסטינים?

הזמרת הערביה שאירח בהופעה שלו, מקדמת את המופע שלה בטורקיה דווקא עם דגלי פלסטין ונראה שהזמר לא ממש ידע על ההשקפות של הזמרת

מערכת ג׳ננה
יום שני,06/05/24
סתיו קצין

כוכבת האח הגדול חושפת: האם התכנית מבוימת?

סתיו קצין נשאלה על ידי עוקבת אם הדברים בתוכנית מבוימים והשיבה באופן חד משמעי: "לא, זה ממש לא מבוים. אף אחד לא אומר לנו מה לעשות"

מערכת ג׳ננה
שבת,04/05/24
אורטל עמר ותו פרינס

בן אל תבורי חוטף הערות משפילות: זה מה שכתבו נגד הבן שלו

תו פרינס ביקש לשיר את "One Last Time" של אריאנה גרנדה. אביו, הנרגש מכישרונותיו, ליווה אותו במהלך הביצוע ושאל לאן הוא חולם להגיע כשיגדל

מערכת ג׳ננה
יום שני,27/05/24
יעל צין מתוך קשת 12

מגישת הטלוויזיה בווידוי כואב: "עברתי הפלה, ממש בתחילת ההיריון"

יעל צין סיפרה בראיון מטלטל כי בזמן שדיווחה מהשטח, הייתה בתחילתו של היריון - שלא החזיק נוכח המראות והזעזוע שחוותה: "המזרונים היו ספוגים דם"

מערכת ג׳ננה
יום שישי,03/05/24

סתיו קצין מקבלת איומים על חייה: "חולת נפש, נמחק אותך"

מערכת ג׳ננה
יום שני,13/05/24

קוראי JANANEWS בחרו: שנטל בלזברג מנכ"לית "משפחה אחת" היא הזוכה בסקר יום הנשים הבינלאומי

מערכת ג׳ננה
יום שישי,08/03/24

טילטיל בווידוי כואב: "צריך לעבור ניתוח בביצים"

מערכת ג׳ננה
יום שלישי,21/05/24

גרושתו של אייל גולן מזועזעת: "איכס, איזה עצבים"

מערכת ג׳ננה
יום רביעי,29/05/24

קבוצת הטלגם החדשה של ג׳ננה NEWS

הצטרפו לקבוצת הטלגרם של ג׳ננה

וקבלו את כל העדכונים, החדשות והידיעות הכי חמות לפי כולם יישר לנייד שלכם!