יכול לעניין אותך גם

חדשות

קרדיט: מוחמד עלי קסום. צילום: זידאן עקאוי

מצלם לדוקטור בכלכלה וניהול: סיפורו של מוחמד עלי קסום

ד"ר מוחמד עלי קסום, יזם ומומחה לניהול משברים כלכליים, מספר על איך התגלגל מנער מהשכונה בסח'נין לאחד החוקרים הבכירים בתחום משאבי אנוש וכלכלה

מערכת ג׳ננה

מערכת ג׳ננה

10/02/24

מקודם

מכירים את הסיפורים שבהם משפט אחד משנה מסלול חיים? ככה מתחיל הסיפור שלי.

בגיל צעיר התחלתי להתעניין בצילום. בבית הוריי הייתה מצלמה, שהביאה דודה סעדה מארצות הברית, כמתנה לאבא בשנת 2003. המצלמה ריתקה אותי. האפשרות להתבונן בעולם מבעד לעדשה קסמה לי. מצאתי את עצמי מנצל כל דקה פנויה וכל הזדמנות כדי לחמוק מהבית ולצלם תמונות. מבחינתי הצילום היה כמו חלון לנשמה. הסיפור שבתמונה ריתק אותי והוא זה שגרם לי לצאת רגע מחוץ לקופסא ולחשוב קצת מעבר למה שהעיניים רואות. הבנתי שצילום אשר מצליח ללכוד את הרגע ומצליח לספר סיפור שווה כמו אלף מילים. הרגשתי שגיליתי עולם ומלואו.

החלטתי שלהיות צלם זה מה שאני רוצה לעשות בחיים. מדי שבוע אחרי יום לימודים ארוך הייתי נוסע לקורסים בתחום הצילום והעיצוב הגרפי וחוזר הביתה מאוחר בערב. עם סיום התיכון, החלטתי להרחיב את הידע שלי והתחלתי הכשרה בעיצוב גרפי וניהול עסקי, החלום שלי היה לפתוח סטודיו.

מוחמד עלי קסום. צילום: זידאן עקאוי

בעודי ממשיך לחלום חלומות תפס אותי אחי הגדול, יחיא, לשיחה. השיחה הייתה קשה.  יחיא הטיח בי כי אני כישלון ושבמקום לרדוף אחרי שטויות עדיף שאלך ואוציא תואר במשהו שבאמת אוכל לעבוד בו בעתיד.

כעסתי עליו. לא הבנתי איך יחיא מזלזל בכזאת קלות בכל מה שעשיתי עד עכשיו? למה הוא מרשה לעצמו לחשוב שהחלום שלי הוא שטויות? למה לא איכפת לו ממה שאני רוצה וממה שאני אוהב ובאיזה זכות הוא קורא לי כישלון?

יחיא הצליח לבלבל אותי כל מה שחשבתי שאני יודע התערער שאלות וספקות החלו להציף אותי וגם אני כבר לא הייתי בטוח שאני בכיוון הנכון. פתאום הרגיש לי שאיבדתי את הדרך.

חודש אחרי השיחה המדוברת בעודי בעבודה , קיבלתי שיחה מיחיא, בשיחה ביקש ממני יחיא לקחת חופש מהעבודה ביום המחרת. "למה?" שאלתי, מתכונן לעוד שיחת נזיפה. "מחר אנחנו הולכים להירשם לתואר" הודיע לי יחיא, בנחרצות. וכך היה!  ביום שלישי בבוקר  הלכתי עם יחיא למכללת כנרת בעמק הירדן להרשמה ללימודי תואר ראשון .  יחיא לא השאיר לי ברירה,  שם לי ביד כסף להרשמה וחיכה.

לא באמת רציתי אבל בשביל למנוע קונפליקטים התרצתי ונרשמתי ללימודי תואר ראשון במשאבי אנוש. לא היה לי מושג מה זה משאבי אנוש וגם בשיחה עם הנציג מהמכללה לא הצלחתי להבין. מחסום השפה עמד לרעתי ובאותו רגע הבנתי שעליי לחזור ללמוד, לשפר את הבגרות ולעבוד על השפה.

אז למדתי, עבדתי וחסכתי כדי לשלם על התואר, אבל לא פחות חשוב,  על מצלמה חדשה כי לא שכחתי את החלום שלי לצלם.

מרצה לעובדי מדינה בתחום הניהול והכלכלה . מוחמד עלי קסום

הלימודים היו חוויה חדשה עבורי. הזכות ללמוד ולהעמיק מאחרים ההזדמנות לפגוש אנשים אחרים ומגוונים והאתגרים הלימודיים עיצבו את אישיותי מחדש ולימדו אותי דברים חדשים על עצמי את התואר הראשון סיימתי בהצטיינות. כל כך אהבתי ללמוד שמיד המשכתי לתואר שני במנהל עסקים וגם אותו סיימתי בהצטיינות

מדהים לחשוב שהגעתי ללימודי התואר מתוך אילוץ ולא מתוך בחירה.

בעודי מודד את צעדיי ושוקל לאן לפנות, שמתי לב שרעיונות הצצים במכוני מחקר ואוניברסיטאות נהפכים לחברות הזנק מצליחות. לאחר שהתייעצתי עם פרופ' חיים אברהם המנוח, שנחשב מוביל עולמי בתחום הכלכלה,  החלטתי להמשיך לדוקטורט והפעם מתוך בחירה!

הבנתי שכמו שחקרתי בחנתי ולמדתי מהצלמים המצליחים בעולם כך אוכל גם לחקור וללמוד את עולם הכלכלה ולא היה לי ספק שאצליח בזאת. חמש שנים מאותה שיחה בדרכי ללימודי הדוקטורט בחו"ל, הרמתי טלפון ליחיא ואמרתי לו בגאווה "אחיך 'הכושל' בדרך לסיים דוקטורט". באותו רגע נולד מחדש מוחמד עלי הפעם הוא מוחמד עלי קסום.

היום אני, דוקטור מוחמד עלי קסום, מרצה לעובדי מדינה בתחום הניהול והכלכלה ועובד במחלקת משאבי אנוש במשרד המשפטים פרקליטות המדינה.

מאז המלחמה התפתח אצלי החזון להמשיך לפוסט דוקטורט בשנים הקרובות ולפתוח בעצמי מכללה ליעוץ ופיתוח קריירה בתחום הניהול והכלכלה. המשבר שנוצר מאז המלחמה, בכלכלה ובחקלאות, הביא אותי לחשוב שיש לי עוד מה להוסיף ולשפר במגזר הציבורי בתחומים הללו.

להרצאות ניתן לפנות למוחמד עלי קסום: 050-7766876

גיא לרר בפרידה כואבת: "כואב לי אבל אין יותר מגיע מזה"

מערכת ג׳ננה
יום חמישי,18/07/24

יכול לעניין אותך גם

דודי בן חמו

מגיש החדשות החליט להתפטר: זו הסיבה להודעה המפתיעה

דודי בן חמו פורש מכיכר השבת, לראשי המערכת, זאת בשל החלטתו המרגשת להתגייס לצה״ל ולבצע שירות סדיר ומשמעותי, על רקע מלחמת חרבות ברזל

מערכת ג׳ננה
יום ראשון,05/05/24
טילטיל ובנו יוסי

טילטיל בווידוי כואב: "צריך לעבור ניתוח בביצים"

המגיש סיפר: "ארבעה חודשים אני מרים חיילים על הכתפיים ועושה להם שמח. לא מגיע לי? אני צריך לעבור ניתוח בביצים, הנה, אני אומר את זה בשידור"

מערכת ג׳ננה
יום שלישי,21/05/24
ערוץ 14

מגיש ערוץ 14 חוטף מדובר צה"ל: "שקר חמור, משולל יסוד"

לאחר הטענות שהעלה יעקב ברדוגו, מדובר צה"ל נמסר: "הפרסום של יעקב ברדוגו לפיו הרמטכ״ל תומך בהשארת שלטון חמאס בעזה, הוא שקר חמור ומשולל כל יסוד"

מערכת ג׳ננה
יום שלישי,18/06/24

שטר של דולר ששווה 6,000 דולר? בדקו אצלכם בארנק

מערכת ג׳ננה
יום ראשון,28/04/24
ניר דבורי זה לא אולפן שישי

ניר דבורי נחשף בשידור חי: "הוא יהיה האדם האחרון ששמע אותי"

קטורזה השמיע הקלטה של שיחה שלו עם דבורי בעת המתקפה האיראנית ואמר: "ניר, הסברה שלי נכונה? אם איראן תפציץ, זה נותן אור ירוק חדש", וכך הכתב הגיב

מערכת ג׳ננה
שבת,11/05/24
שי גולדן

מגיש ערוץ 14 כועס: "נמאס לי, שיזיז את התחת"

שי גולדן טוען: "אין לי שום סבלנות, לא לשמוע על ״ניצחון מוחלט״ או על הקפלינסטים ואהוד ברק. תביא כבר תוצאות, ביבי. ואם אתה לא מסוגל - לך הביתה"

מערכת ג׳ננה
שבת,04/05/24

אבל בעולם המוזיקה: הזמר אדם נפטר לאחר מאבק במחלת הסרטן

אדם, בן 64 במותו, הותיר מילים אחרונות אותן ביקש לפרסם לאחר לכתו: ״ אם אתם קוראים את המילים האלה סימן שאני בעולם שכולו טוב"

מערכת ג׳ננה
יום שישי,28/06/24
אביב גפן ושרון קאופמן, צילום דרור סיתהכל

אביב גפן ואשתו לעתיד בחשיפה מרגשת: זה האירוע שחגגו

הזמר וארוסתו שרון קאופמן הגיעו צמודים זה לזו והאירוסין הפכו לרשמיים בנוכחות חבריהם הקרובים מעולם הבידור באירוע המימונה הנוצץ

מערכת ג׳ננה
יום שלישי,30/04/24
דניאל גרינברג באינסטגרם

גרושתו של אייל גולן מזועזעת: "איכס, איזה עצבים"

דניאל גרינברג כתבה: “אין ביטחון במדינת ישראל! פשוט אין. אין על מי לסמוך. איכס, איזה עצבים! לפחות ליד גני ילדים שיהיה פיקוח, אין מפקח. הבנו"

מערכת ג׳ננה
יום רביעי,29/05/24
אולפני i24NEWS יורי סקוירסקי

ערוץ החדשות החדש בישראל יוצא לדרך: תאריך ההשקה נחשף

חברת i24NEWS תשיק את ערוץ החדשות החדש שלה בשפה העברית ב-30 ביוני, כאשר היא מכוונת בטווח הרחוק לאיים על רשת 13 וקשת 12 כערוץ הבכיר

מערכת ג׳ננה
יום רביעי,05/06/24
אופירה אסייג

אופירה אסייג מסתלבטת על החברה הקרובה: "ואת יודעת לנהוג?"

אופירה אסייג ופולה בליק מצחיקות ברשת עם סטוריז קורעי מצחוק על נהיגה: "אני נהגת ואוו. סורלה במקום הראשון, לאה (שנירר) במקום השני, ואת שלישי"

מערכת ג׳ננה
יום שלישי,04/06/24
עומר ירדני וקורל

מגיש רשת 13 בבשורה מרגשת: יהפוך לראשונה לאבא בגיל 33

עומר ירדני כתב בפוסט שהעלה לאינסטגרם שלו: "מחכים לך" כשהוא ואשתו קורל הודיעו שהם מצפים לילד ראשון. החברים בערוץ מיהרו לברך

מערכת ג׳ננה
שבת,27/04/24
אופירה אסייג

אופירה אסייג ואייל ברקוביץ' שמו סוף לסכסוך? פרטי הקאמבק נחשפים

אסייג ואייל ברקוביץ׳ נפגשו במפתיע בבית קפה בתל אביב. עדי ראיה דיווחו שאייל ניגש אל אופירה וחיבק אותה והיא לא התרחקה או חיפשה לסרב לסיטואציה

מערכת ג׳ננה
יום חמישי,09/05/24
חדשות 13 צילום מסך

מגיש חדשות 13 מטיל פצצה: עוזב מיידית לקשת 12

ספי עובדיה עדכן בטוויטר שלו: "נרגש להצטרף לנבחרת העיתונאים המשובחת של ״עובדה״, כדי להתמקד בתחקירים פוליטיים, שריתקו אותי יותר מכל דבר אחר"

מערכת ג׳ננה
יום חמישי,18/07/24
אסתר קסטרו

אסתר קסטרו בהופעה מצמררת: "כל עוד בלבב פנימה"

״כל עוד בלבב״: הזמרת אסתר קסטרו על במות ניו יורק. קסטרו תופיע בוועידה המיוחדת של הג'רוזלם פוסט, שתיערך השנה בצל המלחמה

מערכת ג׳ננה
יום שני,03/06/24

ישראל סובלת מחרם ופרובוקציות באירוויזיון, עדן גולן תנקום?

לאחר שהתקבלה מאחורי הקלעים בשאגות של שמחה מצד הצוות שלה, עדן גולן אמרה: "אני מרגישה מצוין ומוכנה לערב ולחצי הגמר למחר". ומי מחה נגדה?

מערכת ג׳ננה
יום רביעי,08/05/24
עדן גולן הוריקן ביוטיוב

ישראל תכריע את האירוויזיון? זו ההחלטה המפתיעה בכאן 11

מאיה אלקולומברה, המשדרת בכאן גימל ובכאן 88 מאז הקמת התאגיד, תגיש את הנקודות מטעם ישראל בתחרות בה עדן גולן תנסה לעשות סנסציה

מערכת ג׳ננה
יום שלישי,07/05/24
ינון מגל, צילום מסך

ינון מגל משתולל בשידור חי: "חבורה של קנאים"

המגיש תקף: "אתם פשוט מקנאים. אתם מקנאים בגודל שלי, באהבה שאני מקבל, בתמיכה שאני מקבל, בשינוי שאני עושה בתקשורת הישראלית"

מערכת ג׳ננה
יום שני,03/06/24

איך קרה שהתחלתי לשלם בדייטים ולמה זה פוגע בגבריות שלי?

מורן שמואלוף הורידה אפליקציית היכרויות ושרדה כדי לספר | טור דעה

מורן שמואלוף
יום רביעי,13/03/24
חדשות 13 צילום מסך

רשת 13 בבלגן ענק: הדחת דרוקר מהערוץ מעוררת סערה

מתן חודורוב כתב בטוויטר שלו בשם עובדי הערוץ: "קיבלנו בהלם את ההודעה על הורדת ״אזור בחירה״, התערבות בוטה בלוח השידורים"

מערכת ג׳ננה
יום חמישי,11/07/24

בלגן בחדשות 13: מנכ"ל רשת בהודעה מדאיגה לעובדים

מערכת ג׳ננה
יום שני,06/05/24

כתבת חדשות 12 טוענת שהותקפה: "עבר כל גבול"

מערכת ג׳ננה
יום ראשון,23/06/24

צבי יחזקאלי יוצא לחופשה מחדשות 13: "מקום לא יפה ולא נעים"

מערכת ג׳ננה
יום שישי,10/05/24

מגיש חדשות 12 תחת מתקפה: "התחנפנו לשונאינו מספיק"

מערכת ג׳ננה
יום שלישי,07/05/24

קבוצת הטלגם החדשה של ג׳ננה NEWS

הצטרפו לקבוצת הטלגרם של ג׳ננה

וקבלו את כל העדכונים, החדשות והידיעות הכי חמות לפי כולם יישר לנייד שלכם!